Interscholastic Moot Court

2014-2015 Moot Court Team

Moot Court

The Moot Court Team competes every year in a dozen or more national & international competitions covering a variety of legal subjects. Team members hone their appellate advocacy skills by analyzing and arguing both sides of a legal issue before a panel of judges.

 

Interscholastic Competitions and Teams

ABA National Appellate Advocacy Competition

Team: Josh Christopher, Brandon Kuhre, Michael Ryan

Regional Champions

Team: Andrew Geppert, Veronica Manning, Alicia Patterson
Semi-finalist

 

Andrews Kurth Moot Court National Championship

Katie Dugat, Daniel Ray, Michael Ryan

 

CUA Immigration Law Moot Court Competition

Team: Pierce Cox, Amanda Thienpont, Li Yi
Best Speaker Award: Pierce Cox
Team: Nicholas Brown, Chisom Onyenezi, Armin Salek
Finalist

 

Gibbons Criminal Law Moot Court Competition

Team: Bayoji Akingbola, Emily Mott, Allegra Sturns

 

Giles Rich IP Moot Court Competition

Team: Melissa Broadway, Randy Roeser
Team: Laura Bielinski, Tim Busse

 

Jessup International Law Moot Court Competition

Team: Davut Atik, Veronica Cruz, Juan De Las Cuevas, Kevin Falvo, Lisa Virgen
Semi-finalist, 2nd Best Memorial

 

John R. Brown Admiralty Law Moot Court Competition

Team: Stacy Fisher, Daniel Ray, Stephen Risley
Team: Leah Buenik, Jason Rudloff, Bradan Thomas

 

L. Edward Bryant, Jr. National Health Law Transactional Moot Court Competition

Team: Meredith Carr, Kate Harding, Cullen Pick
Team: Andi Levy, Kyle Seabolt, Amy Westergen

 

Leroy Hassell National Constitutional Law Moot Court Competition

Team: Moncia Mensah, Daniel Ray, Stephen Risley
Semi-Finalists
Team: Michael Ghutzman, Elbert Ortiz, Amanda Thienpont
Semi-Finalists

 

National Moot Court Competition

Grant Buchannan, Pierce Cox, Pooneh Momeni
Semi-Finalists


Pace Environmental Law Moot Court Competition

Team: Joe Crawford, Catherine Figueiras, Brian Sruber

 

Saul Lefkowitz Trademark Law Moot Court Competition

Team: Stephanie Kan, Elbert Ortiz, Brad Taylor
Team: J. T. Reinert, Andrea Richter, Rebecca Shore

 

Vis International Commercial Arbitration Moot

Team: Emily Banse, Ben Cohen-Kurzrock, Vladi Vladimirova, Yong Eoh

 

West Virginia University Energy & Sustainability Moot Court Competition

Team: Anna Phillips, Kyle Rafferty, Josh Redelman
Team: Danielle Dary, Katie Dugat, Elizabeth Henrikson

 

Texas Young Lawyers Association (TYLA) Moot Court Competition

Team: TBD