University of Houston Law Center Logo
HOME
Faculty

UHLC National Mock Trial Team

The Mock Trial Team competes in a number of prestigious mock trial competitions around the country. Team members attain heightened understanding of the rules of procedure and evidence and develop strong courtroom skills and persuasion techniques.

2021-2022 Competition Teams

AAJ Student Trial Advocacy Competition

Team: Che Bonner-Walton, Laura Gomez Duarte, Karina Sanchez, John Henry Wilson
Regional Semifinalists
Team: Youssef Abdelhafiz, Alex Abokhair, Alejandra Rodriguez, Drew Simmons
Regional Semifinalists
Coaches: Judge Christine Weems, Adam Robertson

ABA Arbitration Competition (Mock Trial Teams)

Teams: Youssef Abdelhafiz, Alex Abokhair, Danielle Giaccio, Trey Gifford,
Laura Gomez Duarte, Alejandra Rodriguez, Stephanie Steele, Ryan Wagner
Coaches: Judge Christine Weems, Adam Robertson

Buffalo-Niagara Mock Trial Tournament

Team: Michael Dinnella, Trey Gifford, Julio Gonzalez, Caitlyn Terebessy
Coaches: Katy Baird, Colton Turner

Captial City Challenge Trial Advocacy Competition

Team: Mycal Dede, Stasja Drecun, Trey Gifford, Caitlyn Terebessy
National Octofinalists

Costello National Criminal Law Trial Advocacy Competition

Team: John Herrmann, Alejandra Rodriguez, Ryan Wagner
Coaches: Matt Bergeron, Ajay Ketkar

Hofstra Medical-Legal Mock Trial Competition

Team: John Herrmann, Piper Replogle, Karina Sanchez, Ryan Wagner
Coaches: Judge Christine Weems, Dean Barth

King of the Hill National Trial Competition

Team: Laura Gomez Duarte, Brett Hargis, Alejandra Rodriguez, John Henry Wilson
Coaches: Hunter Klein, Sam Soliz Klein

MLK National Civil Rights Challenge

Team: Mycal Dede, Stasja Drecun, Nick Martinez, Drew Simmons
Coaches: Matt Bergeron, Ben Hamel

National All Star Bracket Challenge

Team: Youssef Abdelhafiz, Corey Fawcett, Megan Rose, Stephanie Steele
Coaches: Monica Cooper, Spencer Edwards

NBLSA Constance Baker Motley Mock Trial Competition

Team: Nacala Brandon, Mykal Peterson, Katie Roberts, Cawlyn Robinson
Regional Finalists

National Trial Advocacy Competition

Team: Youssef Abdelhafiz, Che Bonner-Walton, Sean O'Leary, Megan Rose
National Champions
Best Cross-Examination and Best Closing: Youssef Abdelhafiz
Best Direct Examination: Che Bonner-Walton

Team: Riki Clement, Gabriella Gonzalez-Brown, Cawlyn Robinson, Ryan Wagner

National Trial Competition

Team: Laura Gomez Duarte, Brett Hargis
Regional Finalists
Team: Karina Sanchez, John Henry Wilson
Regional Semifinalists
Coaches: Judge Christine Weems, Ryan MacLeod

PJJ National Civil Rights Mock Trial Competition

Team: Kasey Borthwick, Danielle Giaccio, Brett Hargis, Stephanie Steele
Quarterfinalists

Queen's County District Attorney's Office Mock Trial Competition

Team: Corey Fawcett, Paige Lawrence, Megan Rose, Mitchell Zwang
National Finalists
Outstanding Opening: Paige Lawrence
Outstanding Direct: Corey Fawcett

Quinnipiac Criminal Justice Advocacy Competition

Team: Riki Clement, Gabriella Gonzalez-Brown, Sean O'Leary, Mykal Peterson
Coaches: Mark Gonzalez, Janan Sharaf, Sepi Zimmer

Southern Classic Trial Advocacy Competition

Team: Michael Dinnella, Nick Martinez, Sean O'Leary, Stephanie Steele
Best Advocate: Mike Dinnella
Coaches: Judge Christine Weems, Andrea Roth

South Texas Mock Trial Challenge

Team: Youssef Abdelhafiz, Laura Gomez Duarte, John Herrmann, Nick Martinez
Quarterfinalists; Spirit of the Challenge Award

Stetson National Pretrial Tournament

Team: Alex Abokhair, Kasey Borthwick, Danielle Giaccio, Mitchell Zwang
Semifinalists
Coaches: Erik Baumann, Andrew Dao

TEX-ABOTA Showdown Trial Advocacy Competition

Team: Laura Gomez Duarte, Brett Hargis, John Herrmann, Alejandra Rodriguez
Champions
Best Advocate: Laura Gomez Duarte

Coaches: Judge Christine Weems, Ryan MacLeod

Trials & Tribulations National Trial Competition

Team: Laura Gomez Duarte, Brett Hargis, Alejandra Rodriguez, Karina Sanchez
National Semifinalists

 

Previous Teams

2020-2021 Team

2019-2020 Team

2018-2019 Team